Recenzje książek z roku szkolnego 2015/2016

Max Cegielski: Leksykon buntowników

„Leksykon buntowników” to książka biograficzna. Max Cegielski opisał w niej twórców, którzy według niego, mieli szczególne znaczenie dla światowej sceny muzycznej. Pierwszy rozdział dotyczy pisarzy-bitników. W jego książce możemy przeczytać biografie m. in. Jimmy’iego Hendrixa, Janis Joplin czy Iana Curtisa. Ostatnim opisanym artystą  jest Magik z Paktofoniki.

Polecam tę książkę wszystkim, którzy interesują się muzyką i subkulturami oraz próbującym odnaleźć siebie indywidualistom. Po przeczytaniu dzieła Cegielskiego łatwiejsze jest zrozumienie zależności między kolejnymi nurtami w muzyce. Uważam, że warto poznać prekursorów gatunków muzycznych, ponieważ pozwala nam to lepiej zrozumieć przekaz ich utworów. Historie idoli mogą stać się dla nas inspiracją i impulsem do przemyśleń.
Maja Czarnecka, IIe

Barbara Kosmowska: Prowincja

Hanna Włodek jest cenioną w Warszawie dziennikarką. Ma rodzinę, kota i fotel, który otrzymała w spadku po wuju Fredzie. Przygnębiona nudnym życiem postanawia opuścić ulubiony mebel, rodzinę i stolicę. Przyjmuje ofertę  pracy w lokalnej gazecie, w niewielkim mieście. Podczas  trwającego niecały rok  pobytu w Bączkach, kobieta musi odnaleźć się w nowym środowisku, poznaje siebie i zaczyna rozumieć swoje błędy z przeszłości.

„Prowincja” to książka, którą czyta się przyjemnie. Autorka opowiada w niej o codziennych problemach w ciekawy sposób. Lektura ta pozwala na obiektywne spojrzenie na świat i stosunki międzyludzkie, skłania do przemyśleń i uświadamia, jak ważną rolę w życiu pełni drugi człowiek i miłość.
Maja Czarnecka, IIe

 

Carlos Ruiz Zafon: Cień wiatru

Książka ,,Cień wiatru” autorstwa Carlosa Ruiza Zafona zaczyna się od zaprowadzenia Daniela Sempere przez swojego ojca, wieloletniego antykwariusza,  na  Cmentarz  Zapomnianych Książek. W ich rodzinie ,wybranie jednej książki i ocalenie jej od zapomnienia ,  jest pewnego rodzaju tradycją.

Daniel wybiera książkę swojego życia,  autorstwa  nieznanego mu Juliana Caraxa ,,Cień wiatru”. Zauroczony dziełem,  Daniel zaczyna poszukiwać  innych powieści tego autora. Nie spodziewa się , że szukanie i szperanie w przeszłości wspaniałego, jak mu się wydaje, pisarza będzie taką zagadką. Ktoś stara się spalić wszystkie książki Juliana Caraxa. Nie wiadomo kto za tym stoi. Obok tej tajemnicy pojawia się także wątek miłosny. Daniel zaczyna poznawać gorzki smak miłości.

Książka ta nie jest łatwa w odbiorze. Słownictwo Carlosa Ruiza Zafona jest bardzo bogate i wyszukane. Akcja rozkręca się powoli. Autor idealnie buduje napięcie. Nie mogłam się oderwać od czytania i chęci poznania tajemnicy skrytej w uliczkach Barcelony. Jeśli chcecie się dowiedzieć jak to wszystko się skończy,  zajrzyjcie do książki. Gorąco polecam.

Marta Laska, kl I a

Barbara Kosmowska:  Buba

 

Niedawno miałam okazję przeczytać książkę Barbary Kosmowskiej pt. „Buba”. Jest to dopiero druga, przeczytana przeze mnie lektura tej autorki. Zrobiła ona na mnie dość duże wrażenie.

Buba to 16-letnia dziewczyna, która żyje w cieniu swoich rodziców. Jej życie wydaje się być całkiem normalne. Z wyjątkiem szalonych pomysłów mamy – pisarki oraz ojca, który prowadzi programy telewizyjne bez przyszłości. Postacią, która świetnie poprawia humor podczas czytania książki jest dziadek tytułowej bohaterki, który wprost uwielbia kłócić się ze swoją córką, czyli mamą Buby, i świetnie rozumie się ze swoją wnuczką, którą kocha ponad wszystko.

Historia pisana jest prostym językiem, co zdecydowanie ułatwia jej zrozumienie. Znajdziemy też kilka świetnych opisów uczuć dziewczynki czy otaczającej jej codzienności. Książka jest przepełniona ironicznymi tekstami dziadka ale także krótkimi aforyzmami, które od razu bardzo mi się spodobały. Niektóre z nich to: ” czasami trzeba sie ludziom przypomnieć” i „to idiotyczne wymazywać wszystko co przynosi dzisiaj”.

Zachęcam wszystkich do przeczytania tej książki. Warto przekonać sie jak potoczą sie losy tytułowej bohaterki i spędzić miłe popołudnie przy niezwykle wciągającej lekturze polskiej pisarki, Barbary Kosmowskiej.

Ewelina Okonek, Ia

Victoria Aveyard: Czerwona królowa

„Czerwona królowa” autorstwa Victorii Aveyard opowiada historię o świecie, w którym liczy się tylko to, jaki masz kolor krwi.. albo jesteś srebrnym bogaczem, albo czerwonym żebrakiem. Siedemnastoletnia Mare Molly Barrow  mieszka w biednej wiosce, w malutkim domku na wzgórzu, wraz z matką niepełnosprawnym ojcem i utalentowaną siostrą. Ma jeszcze trzech starszych braci,  którzy zostali wzięci do wojska. Jeżeli Mare nie znajdzie pracy do osiemnastego roku życia, służba wojskowa grozi i jej. Pomimo, że  dziewczyna nie chodzi do szkoły i okrada ludzi, tak samo biednych i potrzebujących jak i ona, jest w niej coś innego, coś, dzięki czemu cały świat skupia wzrok na niej…na Czerwonej Królowej.

Osobiście sięgnęłam po tę książkę, ponieważ okładka przyciąga wzrok – i nie żałuję. Powieść jest napisana przyjemnym językiem, szybko się ją czyta. Pomimo niektórych schematycznych zachowań bohaterów, zakończenie jest zaskakujące i ciekawe. Polecam przeczytać każdej osobie szukającej czegoś przyjemnego :)

Julia Sokołowska 1B

 

David Sheff: Cudowny chłopiec

 

Szukając ciekawej książki, trafiłam właśnie na ,,Cudownego chłopca”. Sama okładka wydała mi się interesująca, więc postanowiłam ją przeczytać.

W książce jest opisana historia Nica. Opowiada ją sam ojciec bohatera. Wesoły, inteligentny i czarujący chłopiec popada w narkomanię. Jego największym uzależnieniem jest metamfetamina. Rodzice Nica rozwiedli się, kiedy był on mały. Od tamtego czasu wakacje spędza u swojej matki, a resztę roku u ojca. Jest mądrym i radosnym dzieckiem z kochającymi rodzicami i macochą, rodzeństwem, przyjaznym domem. Historia idealnie pokazuje, że w uzależnienie może popaść każdy z nas. Na narkomanii Nica nie ucierpiał jedynie on sam. Przez wielokrotne uciekanie z domu, odwyki i pobyty w szpitalu, również jego rodzina była wystawiona na niesamowitą próbę. Ojciec opisał ich historię, ponieważ tak radził sobie z tą sytuacją.

W książce są też liczne porady dla rodzin narkomanów i osób, które przechodzą przez podobne sytuacje. Jest to bardzo wzruszająca i momentami smutna opowieść o narkotykach i ich wpływie na Nica .

Polecam wszystkim. Książka była piękna i ujmująca, czytało się ją z zaciekawieniem. Niesamowita historia o narkomanii i miłości ojca do syna.

Marta Laska kl I A

Nicholas Sparks : Ostatnia piosenka

Czytałam już kilka książek tego autora, więc wybór następnej był dość oczywisty. Jest to kolejna wciągająca i wzruszająca historia miłosna Nicholasa Sparksa. „Ostatnia piosenka” to ponadczasowa opowieść o miłości w jej najróżniejszych aspektach, nadziei, gniewie i wybaczeniu. Książka opowiada losy siedemnastoletniej Ronnie Miller, której życie wywróciło się do góry nogami , gdy jej ojciec postanowił porzucić karierę i wyjechać do małego miasteczka. Jego ucieczka oznaczała także koniec jego małżeństwa. Trzy lata później Ronnie dalej nie chce mieć z nim nic wspólnego. Nieoczekiwanie matka wysyła dziewczynę i jej młodszego brata Jonaha, by spędzili wakacje w Wilmington z ojcem. Zafascynowana życiem w mieście dziewczyna, jest załamana wizją spędzenia wakacji w małym miasteczku. Do tego nie chce zobaczyć się z ojcem . Najprawdopodobniej będą to najgorsze wakacje w jej życiu. Jeśli chcecie zobaczyć jak zakończy się lato Ronnie, koniecznie przeczytajcie tę książkę. Dzieło to jest niesamowicie wzruszające. Polecam wszystkim miłośnikom powieści romantycznej i nie tylko.

Marta Laska kl. I a

 Mitch Albom: Zaklinacz czasu

Szukając czegoś interesującego do czytania trafiłam na tę książkę. Sama okładka wydała mi się interesująca, więc postanowiłam ją przeczytać.

Książka była świetna. Opowiada losy Ojca Czasu najczęściej przedstawianego z klepsydrą w ręku i długą brodą. To on rozpoczął pogoń za czasem, wymyślił zegary i kalendarze, jest winien pogoni za chwilą. Tym razem zostaje on zesłany na ziemię, by odnaleźć dwoje ludzi potrzebujących czasu.

Dlaczego człowiek zaczął mierzyć czas? Dlaczego chcemy go więcej ? Po co go odliczamy ? Czemu tak często go nam brakuje? Wszyscy pragniemy, żeby doba miała niezliczoną ilość godzin, a tydzień się nigdy nie skończył. Ojciec Czasu tego doświadczył, mógł manipulować chwilą.

Jeśli chcesz poznać jego przygodę powinieneś przeczytać tę książkę. Gorąco polecam. Daje ona czytelnikowi do myślenia. Długo jej nie zapomnę.

 

,,Spróbujcie wyobrazić sobie życie bez odmierzania czasu.
Pewnie nie potraficie. Zawsze wiecie, jaki jest miesiąc, rok, dzień tygodnia.
A jednak przyroda nigdy nie zwraca uwagi na czas. Ptaki się nie spóźniają. Pies nie patrzy na zegarek. Sarny nie martwią się kolejnymi urodzinami.
Tylko człowiek odmierza czas.
Tylko człowiek odlicza godziny.
I właśnie dlatego jedynie człowiek doświadcza paraliżującego strachu, którego nie zniosłoby żadne inne stworzenie.
Strachu przed tym, że zabraknie mu czasu”.

                                                                               Marta Laska kl I a

Kategorie: Klub Recenzenta.