EXIT czyli wejście dla tych, których nie stać na bilet

Nie lubi, gdy mówi się o nim podróżnik. Nie zwiedza znanych miast czy kultowych obiektów architektonicznych. Nie pobija rekordów. – Gdybym miał się porównać do jakiegoś znanego podróżnika, byłby to Włóczykij z Doliny Muminków – śmieje się Romek Zańko.

 

Mieszka w Szczecinie, jest właścicielem i pomysłodawcą galerii Pod Sukniami oraz prezesem Fundacji pod Sukniami. Galeria powstała w 1998 roku, od 2005 roku działa fundacja. Galeria Pod Sukniami to codzienność Romka Zańki. Zajmuje się promocją sztuki nieprofesjonalnej z kręgu „art. brut”. Artyści, których prace są wystawiane, to przede wszystkim osoby niepełnosprawne, upośledzone, chore psychicznie. To także pomysł na współpracę ze znanymi artystami.

Wraz z synem Jonaszem co roku wyrusza na wycieczki po świecie Za podróż do Mongolii w 2006 roku dostali nagrodę Kolosy. W 2008 zostali wyróżnieni przez National Geographic nagrodą Travelery 2008 za wyprawę do Japonii.

Drugiego marca ten ciekawy człowiek spotkał się z uczniami I LO w Bytowie. Opowieści z różnych zakątków Azji okraszane były ciekawostkami i zdjęciami. Dowiedzieliśmy się jak przygotowuje i organizuje się wyprawę i z jakimi problemami  musi radzić sobie autostopowicz (od uwięzienia w Aleppo po czynności higieniczne w drodze). Niewątpliwa atrakcją było parzenie i delektowanie się herbatą „po indyjsku”.

Spora część spotkania poświęcona była obecnej sytuacji w Syrii. Romek Zańko jako współpracownik Polskiej Akcji Humanitarnej i Caritas Polska przybliżył nam źródło i przebieg konfliktu. Zapoznał nas także z zakresem i formami pomocy dla cywilnych ofiar wojny.

Tradycyjnie Romek do Szczecina wrócił „stopem”, wyjątkowo długo bo 12 godzin.

Kategorie: Newsy.