Recenzje książek z roku szkolnego 2016/2017

I semestr 2016/2017

John Green , David Levithan: Will Grayson, Will Grayson

Główni bohaterowie to dwaj nastolatkowie: Will Grayson oraz Will Grayson. Poza tym że tak samo się nazywają, nie mają ze sobą nic wspólnego. Pewnego wieczoru, w dziwnych okolicznościach, ich drogi przecinają się i od tego momentu obaj zaczynają prowadzić zupełnie inne życie. Książka zawiera wiele interesujących postaci, m. in. chłopaka, który jest homoseksualistą i chce historię swojego życia przedstawić w formie musicalu.

Zwykle kiedy jestem w bibliotece, książki o tematyce: obyczajowe i dla nastolatków, omijam szerokim łukiem. Tym razem zrobiłam wyjątek i wybrałam książkę, która spodobała mi się, bo miała dość nietypowy tytuł. Po przeczytaniu krótkiej notatki znajdującej się na okładce, postanowiłam zabrać ją ze sobą do domu i nie pożałowałam.

Weronika Maikowska, kl. II b /październik 2016/

 

Stephen King: Bazar złych snów

W tej książce nie ma jednego głównego bohatera, to zbiór historii niemających ze sobą nic wspólnego. Jedna opowiada o dziwnym przypadku mężczyzny, który za pomocą nekrologów potrafił zabijać ludzi, a jeszcze inna o rodzinie, która kupiła domek nad jeziorem i co roku wydaje majątek, aby być lepszą od sąsiadów w pokazie fajerwerków – skutki tej rywalizacji są opłakane.

To drugi zbiór opowiadań S. Kinga, który trafił w moje ręce i tak jak ten poprzedni był naprawdę dobry. Po przeczytaniu przez pewien czas miałam dziwne odczucia. Książka nie zawiera żadnego morału, ma sprawić, że zaczniemy myśleć o rzeczach, o których wcześniej nie myśleliśmy.

Weronika Maikowska, kl. II b /listopad 2016/

 

II semestr 2016/2017

Robert Galbraith: Wołanie kukułki

 Akcja książki kręci się wokół popularnej supermodelki, która popełniła samobójstwo oraz detektywa, który na prośbę jej brata ponownie bada okoliczności jej śmierci. Później dowiadujemy się, że to jednak było morderstwo, ale dziewczyna znała wiele osób, które mogły chcieć ją zamordować, co utrudni pracę jednonogiemu detektywowi.

 ,,Wołanie kukułki” to pierwsza część z serii o Cormoranie Strike’u, ale jedyne co je łączy to postać głównego bohatera. Książka jest miłą odmianą tego, do czego przyzwyczaiła nas J. K. Rowling; nie ma tutaj żadnych elementów fantastycznych, ale powieść jest bardzo wciągająca. Czytałam ją jednym tchem i nie spodziewałam się takiego zakończenia.

 Weronika Maikowska, kl. II b /styczeń 2017/

 

Stephen King: Koniec warty

Głównym bohaterem jest Bill Hodges, który pomimo emerytury nie może zapomnieć o masakrze, w której zginęli niewinni ludzie – nawet jeśli jej sprawca leży w klinice z uszkodzonym mózgiem. Podejrzenia detektywa stają się wyraźniejsze kiedy dochodzi do dziwnych przypadków samobójstw. Okazuje się, że Zabójca z Mercedesa wcale nie ma uszkodzonego mózgu, a zbrodni dokonuje za pomocą telekinezy.

,,Koniec warty” to ostatnia część trylogii o Panu Mercedesie. Dwie pierwsze to powieści detektywistyczne, natomiast w trzeciej mamy do czynienia z elementami fantastycznymi. Ten dodatek był dla mnie zaskoczeniem, spodziewałam się tego co w poprzednich książkach – braku jakichkolwiek nadprzyrodzonych detali…

Weronika Maikowska, kl. II b  /luty 2017/

 

Elżbieta Rodzeń: Noc świetlików

Akcja książki zaczyna się w szpitalu psychiatrycznym. Przebywa w nim Paulina – główna bohaterka zmagająca się z anoreksją.  W końcu w jej życiu zdarza się moment, w którym ucieka ze szpitala i trafia do świata elfów, gdzie przeżywa wiele niezwykłych przygód. Ostatecznie zostaje wciągnięta w pewną intrygę, dla której będzie musiała wiele poświęcić.

Książka zaczyna się dość zwyczajnie, choć już na początku dotyka trudnego tematu. Wydarzenia są pozbawione niepotrzebnych dialogów i opisów, co sprawia, że czyta się szybko, ale uważnie. Jedynym minusem jest ilość stron – książka była zdecydowanie za krótka.

Weronika Maikowska, kl. II b  /marzec 2017/

 

Stephen King: Zielona Mila

Akcja powieści toczy się w więzieniu, a dokładnie w bloku, gdzie niebezpieczni i agresywni przestępcy oczekują na egzekucję. Pewnego dnia na bloku pojawia się nowy więzień – John Coffey, który został skazany za  zabicie dwóch małych dziewczynek. Pilnujący go strażnik Paul Edgecombe uważa, że jest niewinny. Podczas krótkiej wizyty Johna w więzieniu będą się działy różne dziwne rzeczy.

Wydarzenia przedstawione w formie wspomnień sprawiają, że książkę bardzo szybko się czyta. Oprócz opowiadania głównego bohatera mamy tutaj kilka wątków pobocznych, które w ciekawy sposób odrywają czytelnika od głównej historii, która mogłaby stać się monotonna.

    Weronika Maikowska, kl. II b /kwiecień 2017/

 

Licia Troisi: Królestwa Nashiry. Marzenie Talithy

Talitha jest drugą córką swoich rodziców i w niczym nie przypomina swojej starszej siostry. Od nauki woli walkę mieczami. Kiedy jej siostra umiera, musi zająć jej miejsce i zostać zakonnicą. W klasztorze dowiaduje się, że nie była to przypadkowa śmierć, a pozostałe członkinie coś ukrywają. Dziewczyna i jej przyjaciel postanawiają dowiedzieć się prawdy, która sprawi, że będą musieli uciekać.

Książka ani trochę nie jest oklepana, na co początkowo wskazywałby opis. Jest w niej kilka ciekawych zwrotów akcji, ale najbardziej spodobała mi się relacja między głównymi bohaterami. Na pewno jeszcze wrócę do tej książki.

               Weronika Maikowska, kl. II b /maj 2017/

 

Charlotte Link: Grzech aniołów

Historia opowiada o matce, która jest skłonna zrobić wiele by chronić swoje dzieci: Mario i Maximiliana. Maximilian przebywa w szpitalu psychiatrycznym, natomiast Mario udaje się na urlop ze swoją dziewczyną. Jednak Janet wydaje się być bardziej zaniepokojona zachowaniem Mario i rusza za nim do Francji. Dlaczego kobieta wpadła w taką panikę? Może boi się, że jej przekręt ujrzy światło dzienne?

Po opisie książki spodziewałam się, że będzie to kryminał, a okazało się, że mam w ręku powieść obyczajową z łatwymi do przewidzenia wydarzeniami. Czytałam już kilka dzieł tej autorki i mogę powiedzieć, że to jest jedna z gorszych pozycji.

         Weronika Maikowska, kl. II b    /czerwiec 2017/

Kategorie: Klub Recenzenta.