Recenzje z roku szkolnego 2017/2018

     II semestr 2017/2018 

Anne Frank: Dziennik

Dziennik jest zbiorem listów, które napisała 13-letnia żydowska dziewczynka do swojej zmyślonej przyjaciółki Kitty. Opisuje w nich niemal każdą sytuację jaka miała miejsce w ponad dwuletnim okresie ukrywania się przed trafieniem do obozu koncentracyjnego. Mała Anne wszystkie swoje odczucia i obawy zapisuje w dzienniku, który po jej śmierci trafia do jej ojca, a później zostaje opublikowany.

Bardzo trudno czytało mi się tę książkę. Z jednej strony poznajemy małą dziewczynkę przerażoną sytuacją, w której się znalazła, a z drugiej mamy relację dojrzałej i trzeźwo myślącej osoby. Na pewno wiemy, że Anne miała marzenia i nadzieję, że jej koszmar kiedyś dobiegnie końca. Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że dziennik w pewnym momencie się kończy, a my doskonale zdajemy sobie sprawę dlaczego tak się stało.

Weronika Maikowska, kl. III b /kwiecień 2018/

   Ally Carter: Ostatni skok

Książka Ally Carter to bestseller na światowych listach powieści dla nastolatków. Od kilku lat bije rekordy sprzedaży w USA, a w Europie zyskuje coraz większą popularność. Opowiada ona historię nastoletniej piękności, która robi wszystko by pomóc swojej rodzinie i przetrwać w wirze niespodziewanych zdarzeń.

Katarina Bishop – bogata panna jakich wiele – tak pokrótce mógłby opisać ją pan Colgan – dyrektor szkoły, w której podstępem zdobyła miejsce. Nie zauważa on, że Kat  zna francuski, włoski, łacinę czy hiszpański lepiej od zatrudnianych przez niego lektorów. Nie dostrzega, że o sztuce wie więcej niż ktokolwiek inny a obejście zabezpieczeń szkoły to dla niej formalność. Umiejętności te nie są u Katariny przypadkowe. To rodzinna tradycja powoduje, że dziewczyna jest tak interesująca (tak określają ją uczniowie). Kat kultywując ją, staje się jedną z najlepszych złodziejek w historii.

Sytuacja jednak zmusza naszą bohaterkę do zmiany stylu życia i zorganizowania skoku, jakiego w szemranej historii jej rodziny jeszcze nie było.

Podróże, strach i spotkanie oko w oko z najstraszniejszym człowiekiem w Europie. To wszystko powoduje, że książka „Ostatni skok” jest warta przeczytania. Polecam :)

Aleksandra Chwarzyńska, kl. III a /marzec 2018/

 

Mariusz Czubaj:  Kołysanka dla mordercy

Rudolf Heinz usiłuje znaleźć winnego morderstw dokonywanych na warszawskich bezdomnych. Odcięte dłonie ofiar trafiają za pomocą poczty do przypadkowych osób, ponieważ sprawca chce w ten sposób zwrócić uwagę na swoje dzieło.  Ale co wspólnego z tym wszystkim ma śmierć pewnego przedsiębiorcy?

Mam co do tej książki mieszane uczucia.  Z jednej strony powieść jest pełna sarkazmu, dowcipu i logicznego myślenia,  z drugiej natomiast znajduje się w niej kilka niedociągnięć, albo autor wręcz mija się z prawdą. Natomiast egzystencjalne rozterki komisarza sprawiają, że akcja niepotrzebnie zwalnia (ale na to jestem w stanie przymknąć oko). Podsumowując to całkiem dobry kryminał.

 Weronika Maikowska, kl. III b /marzec 2018/

                       

Ladislav Fuks: Palacz zwłok   

                                           /książka i film dostępne w naszej bibliotece :)/

Bohaterem „Palacza zwłok” jest praski Niemiec Karol Kopfrkingl. Praca w krematorium jest jego zawodem i powołaniem. Wśród jego zainteresowań jest śmierć, a zaraz potem porządek i piękno. Pod wpływem wydarzeń dziejących się na świecie nachodzi go myśl o panowaniu narodu niemieckiego. Ta idea powoduje jego przemianę: z człowieka ułożonego do chciwego potwora.

Gdybym miała opisać tę książkę jednym słowem to powiedziałabym, że jest dziwna. Od samego początku podczas czytania odczuwałam niepokój; główny bohater był zbyt spokojny i tylko czekałam, aż zrobi coś strasznego. Powieść jest przejmująca i mroczna, a kiedy dowiedziałam się, że na jej podstawie stworzono film od razu postanowiłam go w najbliższym czasie obejrzeć.

    Weronika Maikowska, kl. III b /luty 2018/

I semestr 2017/2018

Małgorzata i Michał Kuźmińscy: Śleboda

Nagle znika Jan Śleboda. Nie od razu to zauważono, ponieważ mężczyzna nie cieszył się zbytnią sympatią mieszkańców okolicznej wsi. Właściwie gdyby nie pies, który nieustannie szczekał i doprowadzał ich do szewskiej pasji, nikt nie odkryłby nieobecności jego właściciela. Zwłoki Ślebody przez przypadek znajduje pewna, niezadowolona ze swojego życia kobieta, która w Dolinie Suchej Wody szuka przede wszystkim spokoju. Zamiast upragnionego spokoju Anka Serafin znajdzie więcej zwłok i odkryje niechlubne czyny mieszkańców wsi podczas II wojny światowej.

Najlepsze w tej książce jest to, że po części jest pisana gwarą góralską, co pozwala wczuć się w fabułę, ale nie polecam jej niecierpliwym czytelnikom, ponieważ stylizacja skutecznie spowalnia tempo czytania. Niemniej jednak akcja jest szybka i zwięzła. Całość to ciekawe połączenie kryminału, kultury i historii.

Weronika Maikowska, kl. III b /styczeń 2018/

 Angel Esteban, Stephanie Panichelli: Gabo i Fidel. Pejzaż przyjaźni

Książka opisująca dwie potężne i zagadkowe postacie dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku: Fidela Castro i Gabriela Garcia Marqueza.
Książka ta trafiła w moje ręce przypadkowo, podczas  nadmorskiej wyprzedaży. Stwierdziłam, że warto poczytać o tych wybitnych (jakkolwiek nie patrzeć) jednostkach.

Książka obrazuje dwóch serdecznych przyjaciół – nie dyktatora i znanego pisarza. Opisuje jak razem próbują stworzyć nowy, lepszy świat w socjalistycznym kanonie. Jest to książka napisana na wzór biografii, w której opisane jest jak Fidel zauważa w Gabo najzdolniejszego człowieka, jakiego Karaiby wydały na świat od czasów zarazy oraz jak kolumbijski noblista widzi w Castro twórcę nowego modelu socjalizmu dla Ameryki Łacińskiej.

Po publikację warto sięgnąć, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat sytuacji międzynarodowej na terenie Karaibów oraz spojrzeć na bohaterów tej historii z innej strony. Jest to książka poniekąd stronnicza, gdyż autorzy nie ukrywają niechęci do reżimu Castro. Jednak przyznać im trzeba, że piszą ciekawie, opierając się przy tym na faktach.

Aleksandra Chwarzyńska, kl. III a /styczeń 2018/

Justyna Polanska: Pod niemieckimi łóżkami

Książka opowiada historię kobiety, która zmuszona okolicznościami musiała wyjechać do Niemiec i rozpocząć pracę w charakterze pomocy domowej. Spisała ona swoje wspomnienia, demaskując tym samym prawdę, zarówno o sprzątaczkach, jak i o ich pracodawcach. Obaliła wiele mitów na temat niemieckiej rzetelności i czystości. Opisała najciekawsze znaleziska jakie odkryła w domach, w których pracowała (np. zdechły chomik pod łóżkiem) . Zapisała też to, co przeżyła jako sprzątaczka ze strony swoich pracodawców. Były to sytuacje, które większość społeczeństwa mogą szokować.

Należy przyznać, iż książka ta nie jest bestsellerem. Przez wielu krytyków uznawana jest za lekturę plebejską z uwagi na prosty język jakim jest napisana. Według mnie, warto jednak sięgnąć po tę lekturę ze względu na zawartą w niej treść. Mną książka poniekąd wstrząsnęła, gdyż obrazuje nader wyraźnie, że tacy ludzie to nie przysłowiowe „żywe rzeczy ” lub „chodzące przedmioty”. Oni tak samo jak ich bogaci pracodawcy mają swoje potrzeby, rodziny i przede wszystkim uczucia. Polanska pokazuje, że nie wszyscy o tym pamiętają, a wielu nie chce tego przyjąć do wiadomości. Poczytajcie i pomyślcie o tym. Może z  biegiem lat uda się zmienić nastawienie społeczeństwa do tych ludzi.

Aleksandra Chwarzyńska, kl. III a /styczeń 2018/

Stefan Türschmid: Mrok i mgła 

/dostępne w naszej bibliotece :)/

Od dawna interesuję się Rosją – jej kulturą, językiem, sztuką oraz przede wszystkim historią. Podczas pobytu w szkolnej bibliotece zaproponowano mi przeczytanie książki, która przez pryzmat życia fikcyjnej bohaterki Soni Buriaginy opisuje losy tego pięknego kraju w czasie tzw. „Wielkiego terroru”. Autorem powieści pt. „Mrok i mgła” jest Stefan Türschmid -znany działacz nielegalnej antykomunistycznej organizacji „Ruch”, aresztowany za działalność opozycyjną, redaktor w gazetach „Solidarności” i znany polski jeździec.

Opowieść rozpoczyna się od siedemnastego zjazdu „Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii ( bolszewików)” i opisuje kolejne wydarzenia z życia kraju Rad do czasu śmierci Józefa Stalina. Autor ukazuje, jak decyzje naczelnego wodza wpływają na los młodej Soni, jej matki, siostry Katii oraz babki Olgi.  Na początku powieści czytelnik poznaje młodą ideową komunistkę, córkę dygnitarza partyjnego, główną bohaterkę artykułu w „Leningradzkiej Prawdzie”, nastolatkę która potrafi zauroczyć każdego mężczyznę – nawet towarzysza Stalina.  Z czasem jednak bajkowe życie rodziny staje się przeszłością. Kobiety zaczynają walczyć o byt i zachowanie  podstawowych wartości. Wybucha wojna, która całkowicie burzy ustalony porządek . Od tego momentu czytelnik ma możliwość spotkania innej Soni Buriaginy – kobiety która chce uciec z radzieckiego piekła.  Pytanie czy zdoła tego dokonać?

Książka wywiera duże wrażenie. Pokazuje prawdziwą twarz ZSRR, Stalina, Berii oraz ludzi którzy przeżyli – lub nie ich panowanie. Stalowy car na Kremlu jest w tej książce pokazany nie tylko jako bezduszny przywódca ale także jako  syn, ojciec, mąż, przyjaciel, czy kochanek. Główna bohaterka także przedstawiona jest w różnych rolach. Jej postać ewaluuje. Można zaobserwować wewnętrzne przemiany jakie w niej zachodzą. Na kartach książki poznajemy losy  silnych kobiet: Soni, która potrafi uwieść swoim wyglądem i wdziękiem nawet Stalina, jej siostry Katii,  potrafiącej wybrać drogę  rozbieżną z ideałami komunizmu, ich matkę, która aby chronić rodzinę postawiła na szali własne życie i babkę Olgę – walczącą do końca o swoją rodzinę z pomocą znajomości na samym szczycie.

Powieść bardzo mi się podoba. Jest to połączenie podręcznika do historii z romansem. Kiedy zacznie się ją czytać nie można się oderwać. Autor w ciekawy sposób przedstawia rzeczywistość stalinowskiej Rosji. Mimo, że książka dotyka tematów trudnych dla społeczeństwa (szczególnie rosyjskiego), można czerpać przyjemność z jej czytania. Z czystym sercem mogę polecić ją innym miłośnikom literatury.

Aleksandra Chwarzyńska, kl. III a /grudzień 2017/

Jens Lapidus: Szybki cash. Głód, nienawiść, pogoń

„Jest ich trzech, w każdym z nich inna krew, ale jeden przyświeca im cel: za parę lat mieć u stóp cały świat  ”- tak postacie swojej książki opisuje pisarz i prawnik sztokholmskiej mafii Jens Lapidus.  Mrado, Jorge i  Johan (JW) to bohaterowie tej znakomitej powieści kryminalnej.

Wszyscy trzej  tworzą przestępcze struktury Sztokholmu, jednocześnie próbując prowadzić normalne życie. Wielu mężczyzn  marzy o pieniądzach, luksusie, pięknych kobietach i szczęśliwej rodzinie. Tak samo czują i myślą bohaterowie tej książki. JW ze zwykłego studenta ekonomii, zmienia się w przestępcę. Zaczyna od dostarczania towaru bogatym kumplom z roku, a kończy jako główny księgowy kartelu narkotykowego. Asystuje przy transakcjach narkotykowych wartych miliony dolarów i pierze pieniądze pochodzące z różnych interesów. Mrado pracuje jako szef „pakerów” wymuszających haracze w knajpach. Po godzinach stara się wychowywać swoją córeczkę, natomiast Chilijczyk  Jorge ucieka z więzienia i stawia czoło przeszłości, w której czeka na niego samo zło. Udaje mu się wrócić do gry i znów staje się jednym z największych dystrybutorów „śniegu” w mieście. Każdy z nich ma własne życie, ale kiedy ich drogi się łączą akcja nabiera tempa. Sprawdźcie sami, co się przydarzy naszym bohaterom.

Polecam książkę „Szybki cash”. Jest to realistyczna powieść o chłopcach z globalnej wioski, którzy wybrali życie poza prawem – w świecie przemocy, narkotyków i brudnych pieniędzy. Książka pokazuje ten świat z innej perspektywy. Nie ma tam nacisku na brutalność, pokazane są raczej powody, dla których tak wielu młodych ludzi w niego wsiąka.

Aleksandra Chwarzyńska, kl. III a /listopad 2017/

Gard Sveen: Ostatni pielgrzym 

/dostępne w naszej bibliotece :)/

 Akcja dzieje się współcześnie w Norwegii, kiedy prowadzone jest śledztwo w sprawie zabójstwa Carla Oscara Krogha. Nieco wcześniej, w lesie, odkryto grób z trzema szkieletami. Okazuje się, że sprawy są ze sobą w pewien sposób powiązane. W międzyczasie, gdy Tommy Bergmann usiłuje dowiedzieć się prawdy, historia cofa się do czasów II wojny światowej, aby przybliżyć nam wydarzenia, które doprowadziły do śmierci byłego członka norweskiego ruchu oporu.

Atutem książki jest doskonale poprowadzona intryga, która do samego końca trzyma w napięciu. Trochę męczący może być fakt, że akcja przeskakuje ze współczesności do lat 40. XX w., ale nie ma to żadnego wpływu na jej spójność. Powieść została napisana lekko, a autor nieraz mydlił oczy fałszywymi tropami. Całość sprawiła, że przeczytałam ją jednym tchem.

Weronika Maikowska, kl. III b /listopad 2017/

Jarosław Sokołowski, Artur Górski: Masa o kobietach polskiej mafii

Książka „Masa o kobietach polskiej mafii” współtworzona przez Artura Górskiego i Jarosława Sokołowskiego  ps. „Masa”, wydana w formie wywiadu rzeki jest warta polecenia. Wspólne wysiłki jednego z najbardziej znanych dziennikarzy śledczych, autora powieści sensacyjnych, a także książek  z gatunku non-fiction i najsłynniejszego świadka koronnego w Polsce dają piorunujące wrażenie. W książce nie występuje wiodący bohater  czy  bohaterka. Jest to opowieść o wielu kobietach, które znalazły się w środowisku przestępczym. Nie ma tam koloryzowania lub zamazywania faktów. Jest to pierwsza część nieocenzurowanej biografii „Masy”, w której nie ma zmyślonych historii.

Ostry, brutalny, nieokiełznany, wyjęty  spod prawa – tak można ocenić Pruszków z lat 90. Takie same lub o sto osiemdziesiąt stopni inne kobiety opisane są w tej książce. Masa opowiedział o wszystkim, co wiedział o kobietach w strukturze przestępczej, poczynając od roli tanich prostytutek po salonowe damy. W książce dowiadujemy się jak wyglądało życie w mafijnych domach, jak wysoką cenę płaciły kobiety za gangsterskie poczynania mężów, ojców, braci lub synów. Sokołowski opowiada o strachu jaki mieszał się z futrami, limuzynami, władzą i najdroższym alkoholem. Opisuje między innymi Monikę Z. –  niekwestionowaną królową polskiej mafii, Agnieszkę R., swoją byłą żonę Elę, a nawet córkę Olę. Oprócz opisu kobiet skupia się on na kontaktach damsko-męskich, które w Pruszkowie miały inny wymiar i znaczenie, niż wśród ludzi nie związanych  z przestępczością.

Ta książka to ciekawa propozycja  dla ludzi o mocnych nerwach i chęci poznania realiów kobiet związanych ze światem przestępczości zorganizowanej w Polsce pod koniec dwudziestego wieku. Spisane prosto, bez retuszu, wspomnienia człowieka  który obecnie oskarża połowę polskiego półświatka oraz kilka innych osób z tego samego środowiska. Przez wielu krytykowana, dla wielu niewygodna, dla większości kobiet niesmaczna, gdyż  przedstawia  uprzedmiotowione, wyprane z uczuć lalki lub po prostu zepsute do szpiku kości latawice. Jest to książka dla specyficznego odbiorcy, lecz godna polecenia dla wszystkich, ponieważ jak mówi sam „Masa” ma ona spełniać funkcję moralizatorską.  Chce on  zapobiec takiemu traktowaniu kobiet, przerwać spiralę nienawiści, po części odkupić swoje grzechy oraz pokazać kobietom, szczególnie tym młodym, jak wiele znaczą i ile mogą zmienić. Zapraszam do czytania!!

Aleksandra Chwarzyńska, kl. III a /listopad 2017/

Remigiusz Mróz: Wieża milczenia

Niedaleko swojego domu zostaje zamordowana młoda kobieta. Nie wiadomo kto, ani dlaczego. Jest to pierwsza zbrodnia, która rozpoczyna cykl pozornie niezwiązanych ze sobą zabójstw. Sprawę bada Evelyn Thomsen oraz Scott Winton, który nie wierzy, że policja jest w stanie rozwiązać zagadkę. Mężczyzna jako jedyny zauważa ślad, który może wskazać zbrodniarza i prowadzi ich na drugi koniec świata.

,,Wieża milczenia” nie jest złą książką, ale czytając można się domyślić, że jest to debiut autora. Moim zdaniem,  autor  za bardzo zagłębiał się w mało istotne szczegóły, co tylko przedłuża akcję i nudzi czytelnika. Historia sprawia wrażenie sztucznej i niewiarygodnej, a o bohaterach mogę powiedzieć to, że wydają się papierowi. Moja ocena tej książki jest, niestety, negatywna.

Weronika Maikowska, kl. III b /październik 2017/

Anna Harries: Uprowadzona

Książka Anny Harries „Uprowadzona” znalazła się w moich rękach, gdyż kocham historię. Tym razem wybór padł na Anglię Tudorów, a konkretnie „Epokę Elżbietańską”. Główną bohaterką jest lady Anne Marie Fraser, córka szkockiego lorda , która próbuje przeżyć pomiędzy intrygami swojego ojca, Marii Steward i królowej Elżbiety.

Akcja powieści rozgrywa się na terenie zamku w Drodney, gdzie lady Anna przebywa w roli zakładniczki. Uwięziona przez królową Elżbietę jest pionkiem w walce o przyszłość Anglii. Jej ojciec walczy o niepodległość Szkocji, ryzykując tym samym jej życie. Królowa  natomiast postanawia wydać ją za mąż, aby nie stanowiła zagrożenia.  Wraz z wiadomością o zaślubinach wszystko się zmienia. Nad spokojny dotąd zamek nadciągają czarne chmury. Ojciec Anny, lord Angus Fraser,  pojawia się  z tajemniczym sługą, a wysłannik królowej Christopher Chamilton przybywa niespodziewanie  z Londynu. Najgorsze jednak miało dopiero nadejść. Anna niedługo po ślubie znika, a jej życie jest zagrożone.

Książka jest bardzo ciekawa. Godna polecenia szczególnie dla miłośników Anglii Tudorów i Elżbiety I. Autorka proponuje ciekawe połączenie powieści z historią szesnastowiecznej Anglii. Przedstawia szlachetnie urodzonych, ich problemy, dwór oraz  jego najczarniejsze sekrety. Polecam serdecznie.

  Aleksandra Chwarzyńska, kl. III a /październik 2017/

Harry Potter i przeklęte dziecko

/dostępne w naszej bibliotece :)/

„Harry Potter i przeklęte dziecko” jest to ciekawy dramat napisany przez Jacka Thorne’a  na podstawie serii książek o Harrym Potterze  autorstwa J.K Rowling . Tym razem głównymi bohaterami są dzieci:  Harrego, Rona, Hermiony, Ginni Dracona i Lorda Voldemorta – postaci z poprzednich części. Scorpius  Malfoy, Albus Potter i Delphi Riddle tworzą nową historię magicznego świata, starając się zarazem przyćmić swoich sławnych rodziców.

Potomkowie sławnych rodów tym razem ścierają się ze złem w postaci córki Belatrix Lestrange i Czarnego Pana- Delphi Riddle. Dziewczyna postanawia nie tylko kontynuować dzieło swoich rodziców.  Pragnie też uchronić ojca przed śmiercią, którą sprowadził na niego Harry Potter. W tym celu wdraża w życie intrygi, które dosięgają młodsze pokolenie Potterów, Wesleyów i Malfoyów. W swój plan wplata Amosa Drigorry, który napędza spiralę zdarzeń bazując na poczuciu winny Harrego po śmierci Cedricka. Doprowadza do przenosin w czasie, bólu blizny na czole wybrańca po wielu latach oraz zaginięcia Scorpiusa i Albusa. Mrok znów wplata się w życie czarodziejów, a świat spowija mgła. Czy młodzi czarodzieje  zdołają ją odpędzić?

Książka jest bardzo interesująca i godna polecenia. Fani fantastyki znajdą w niej zaskakujące czary, których do tej pory nie mieli okazji spotkać na stronicach innych ksiąg. Zapraszam do odwiedzenia magicznego świata i zatracenia się w nim. Sięgajcie po książkę „Harry Potter i przeklęte dziecko”. Nie pożałujecie!!

     Aleksandra Chwarzyńska, kl. III a /październik 2017/

Andrzej Pilipiuk: Dziedziczki

Piękny kolor okładki , wzór graficzny przykuwający wzrok oraz zapach papieru po przekartkowaniu kilku stron spowodował, że zdecydowałam się przeczytać  książkę Andrzeja Pilipiuka pt; „Dziedziczki”. Jest to jedna z czterech książek z serii „Kuzynki Kruszewskie”.

Powieść „Dziedziczki” jest to wciągająca historia o trzech niezwykłych kobietach- arystokratkach Stanisławie i Katarzynie Kruszewskich z Podola oraz o księżniczce Monice Stiepankovic z Bałkanów. Są to piękne, dobrze urodzone, ponadprzeciętnie inteligentne i doświadczone niewiasty. Od innych szlacheckich córek różni je tylko jedno- ich błękitna krew miesza się z eliksirami długowieczności i wampirzą cząstką. Są to kobiety które łączą w swoim życiu zdobycze dwudziestego pierwszego wieku z wiedzą alchemiczną oraz ludową  sprzed lat. Mierzą się z przeciwnościami losu napotkanymi obecnie, ale przeszłość nie daje o sobie zapomnieć. Muszą walczyć  z „Bractwem Drugiej Drogi”, Żmijem i ratować mistrza Sędziwoja z Sanoka. A większość tych problemów spada na nie przez odbudowę rodzinnej posiadłości.  Czy uda im się zrealizować plany i osiąść na stałe w rodowym gnieździe? Przekonacie się sami.

Zachęcam do sięgnięcia po książkę „Dziedziczki”, gdyż jest to powieść reprezentująca wszystko co najlepsze w literaturze.  Andrzej Pilipiuk mistrzowsko gra z czytelnikiem, śmieszy, intryguje i niejednokrotnie przeraża. Trzecia część serii to ciekawy przekaz, lekkie pióra polskiego mistrza fantastyki (niejedno się stępiło przy zapisywaniu tylu stronic) oraz ogrom wiedzy z zakresu staropolskiej kultury lub jej braku. Cała Polska mentalność zamieszczona na  dwustu dziewięćdziesięciu stronach. Polecam gorąco !!

            Aleksandra Chwarzyńska, kl. III a  /wrzesień 2017/

Barbara Kosmowska: Buba. Sezon Ogórkowy

/dostępne w naszej bibliotece :)/

Książka znanej polskiej autorki Barbary Kosmowskiej pt: „Buba” bardzo mi się spodobała. Postanowiłam więc sięgnąć po jej kontynuację  zatytułowaną „Buba. Sezon Ogórkowy”. Drugi tom przedstawia dalsze perypetie uroczej nastolatki. Pojawiają się też nowe postacie: tajemniczy pan Klemens, zakochany ornitolog, a nawet tajemnicza postać  „Stalina”.

Kontynuacja opowieści to odsłonięcie przez autorkę nowych kart z życiorysów bohaterów. Buba wchodzi w dorosłość z tytułem karcianej mistrzyni, dobrej kumpeli i ukochanej wnuczki. Tym razem jednak zasiada do karcianego stołu, aby wygrać godne życie dla swojego przyjaciela. Na grze w tzw. „Ogóra” spędza wieczory i kilka nocy. W dzień natomiast prowadzi życie przeciętnej nastolatki. Chodzi do szkoły, spotyka się z Miłoszem, z którym liczy ptasie pióra, spiera się z Jolką i zajada obiadkami Bartoszowej. W domu Buby też niewiele się zmieniło. Natomiast w życiu jej siostry wybuchła prawdziwa rewolucja. Zapraszam do sprawdzenia jaka!!

Starsza  Buba tak samo śmieszy i bawi, a perypetie jej rodzinny doprowadzają do łez nawet najtwardszych czytelników. Barbara Kosmowska cudownie przedstawia  życie nastolatki wkraczającej w dorosłość. Zwroty akcji, przenośnie i jak na polonistkę przystało – ciekawe porównania. Wszystko to sprawia, że każdy będzie miał przyjemność z czytania tej książki. Serdecznie polecam!!

              Aleksandra Chwarzyńska, kl. III a  /wrzesień 2017/

Harlan Coben: Bez skrupułów

Dwa lata po zniknięciu Kathy Culver jej narzeczony Christian otrzymuje informacje, z których wynika, że dziewczyna wciąż żyje. Niedługo potem ginie jej ojciec, a starsza siostra Kathy –  Jessica łączy fakty i udaje się do Myrona Bolitara, który jest detektywem amatorem i jednocześnie agentem sportowym Christiana, a ten w trosce o swojego klienta postanawia rozwiązać zagadkę.

Długo zwlekałam z rozpoczęciem tej książki. Nie mogę tylko przypomnieć sobie dlaczego, bo jest naprawdę dobra. Polubiłam Myrona, ale uwielbiam też jego pokręconego i pozbawionego moralności przyjaciela Wina.

              Weronika Maikowska, kl. III b /wrzesień 2017/


 

Kategorie: Klub Recenzenta.