Nasi uczniowie lubią poezję

/fotorelacja: Karolina Pawłowska/

Dziesięcioosobowa grupa uczniów naszej szkoły z entuzjazmem odpowiedziała na propozycję biblioteki szkolnej i nauczycieli polonistów dotyczącej zorganizowania w szkole Spotkania z poezją. Pod hasłem „To lubię” miłośnicy poezji mówionej i śpiewanej zaprezentowali w miniony czwartek wybrane przez siebie utwory poetyckie, dzieląc się z innymi swoją wrażliwością na słowo.

„Niektórzy lubią poezję”

Niektórzy –
Czyli nie wszyscy.
Nawet nie większość wszystkich ale mniejszość.
Nie licząc szkół, gdzie się musi
I samych poetów,
Będzie tych osób chyba dwie na tysiąc. (…)

Wierszem Wisławy Szymborskiej przywitał gości prowadzący spotkanie, Michał Łeńko.

Jako pierwszy wystąpił Paweł Mrozek Gliszczynski, który zdecydował się zaśpiewać utwór Adama Mickiewicza zatytułowany „Niepewność”, do którego muzykę stworzył Jan Kanty Pawluśkiewicz. Paweł czuje wielki sentyment zarówno do poezji, jak i do muzyki. Jego zdaniem, Grechuta jest jednym z najważniejszych polskich wykonawców poezji śpiewanej, natomiast Mickiewicz jest twórcą niezastąpionym. Obaj stanowią dla niego bardzo wielki autorytet. „Niepewność” to utwór, który  urzekł Pawła swoim pięknem. Wyraża niepewność w sferze uczuć, niemożność pełnego i jasnego  ich zdefiniowania. Przesłanie tego wiersza, iż często darzymy kogoś jakimś uczuciem, ale nie potrafimy go określić i  przyznać się do niego, jest bardzo aktualne i dotyczy wielu ludzi.

Swój ulubiony utwór zaprezentowała Karolina Rudnik, która już od najmłodszych lat lubi czytać i recytować wiersze. Poezja jest dla niej, jak sama mówi, „urzeczywistnieniem wnętrza”. W  jej wykonaniu wysłuchaliśmy wiersza ks. Jana Twardowskiego pt. „Spieszmy się”.

Monika Miszk twierdzi, że poezja sama wybiera swoich twórców i odbiorców. Towarzyszy jej już bardzo długo i jest istotnym pierwiastkiem kształtującym jej światopogląd. Monika zaprezentowała  piosenkę „Ucisz serce”, ponieważ jest to jeden z pierwszych utworów poezji śpiewanej, który tak bardzo do niej przemówił. Pozwala na głębsze wejrzenie w oczy duszy artysty oraz poznanie świata z jego perspektywy.

Nazwisko Haliny Poświatowskiej znają wszyscy miłośnicy poezji. Mimo upływu lat jej poezja nie traci nic ze swej aktualności, a życie rozciągnięte między pragnieniem miłości i ciężką chorobą fascynuje wielu, również Anię Chrzan, która wybrała wiersz pt. „Odłamałam gałąź miłości”.

W swojej twórczości, zarówno poetyckiej jak i prozatorskiej, Edward Stachura głosił wartość prostych emocji, radości życia i zbliżenia do natury. Stachura stał się idolem wielu pokoleń młodych ludzi, zwłaszcza w pierwszej dekadzie po swojej tragicznej śmierci. Do dzisiaj wiele zespołów sięga po teksty poety. Jeden z nich, zatytułowany „Opadły mgły” zaprezentowały Kornelia Domeracka i Izabela Pilipczuk.  Swój występ dziewczęta uświetniły grą na gitarze.

Aniela Blank recytuje wiersze od pierwszej klasy gimnazjum. Uczestniczyła w wielu konkursach, przygotowując utwory różnych poetów. Jednak najczęściej sięga po tomiki poezji  Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Na spotkanie wybrała wiersz zatytułowany „Stwórca”, ponieważ jej zdaniem, są w nim zawarte pytania, które czasami sama sobie zadaje.

Niezwykle romantyczny mit o Eurydyce i Orfeuszu był wielokrotnie wykorzystywany w kulturze. Nawiązali do niego również autorzy przejmującego wiersza  „Tańczące Eurydyki”, a piękna muzyka Katarzyny Gaertner znalazła swój niepowtarzalny wyraz w interpretacji piosenkarskiej Anny German.  Podczas uroczystości utwór ten zaśpiewała Marcelina Szroeder.

 Alicji Czarneckiej , tak jak Kornelii i Izie, podoba się również  twórczość Edwarda Stachury. Sposób, w jaki pisze poeta jest jej bardzo bliski. Często ma nawet wrażenie, że w jego tekstach odnajduje  swoje myśli. Alicja zaprezentowała wiersz zatytułowany „Smutno”.

Dziękujemy wszystkim za udział w  spotkaniu: Władzom Powiatu, Przedstawicielom Biblioteki Miejskiej i Klubu Literackiego WERS, Dyrekcji, Rodzicom, Uczniom i Nauczycielom. Mamy nadzieję, że zaprezentowana przez nas poezja zachwyciła, wzruszyła, a być może skłoniła do refleksji …

Filmik ze spotkania:

http://www.kurierbytowski.com.pl/kurier/?p=50064