Czym są dla uczniów książki?

 

W grudniu zakończyliśmy w naszej szkole realizację projektu OGÓLNIAK CZYTA w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

CAŁKOWITY KOSZT PROGRAMU: 15.000 zł

Kwota przyznanego wsparcia finansowego: 12.000 zł

Wkład własny: 3.000 zł

Liczba zakupionych książek: 651, w tym lektur: 236, co stanowi 36% zakupionych książek.

Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród uczniów, konsultacji z nauczycielami, rodzicami i bibliotekarzami Biblioteki Miejskiej i Pedagogicznej w Bytowie wzbogacono zbiory o pozycje pozostające w sferze zainteresowań uczniów, o tematyce bliskiej ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu otaczającego świata. Wśród nowości dużo powieści fantasy i obyczajowych. Są też reportaże i książki popularnonaukowe. Wszystkie tytuły są dostępne na stronie WWW szkoły. Zgodnie z zaleceniami uwzględniono potrzeby osób niepełnosprawnych. Wzbogacenie biblioteki o ciekawe książki spowodowało wyraźnie zauważalne zwiększenie zainteresowania biblioteką i książką. Statystyka wypożyczeń w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosła o 30 %. Doposażenie księgozbioru sprawiło, że część uczniów na nowo odkryła szkolną bibliotekę. Przy okazji ekspozycji nowych książek licealiści zaczęli sięgać po starsze nabytki.

W realizację projektu w szkole szczególnie zaangażowała się biblioteka,  nauczyciele języka polskiego, wiedzy o kulturze, historii, geografii, przedsiębiorczości oraz wychowawcy poszczególnych klas i oczywiście uczniowie. Wspólnie udało się nam zrealizować wiele przedsięwzięć promujących książki: Godzina wychowawcza z książką; recenzowanie książek w ramach Klubu Recenzenta; Dzień Głośnego Czytania; Lekcje z książką; tworzenie plakatów promujących czytanie na lekcjach przedsiębiorczości; Lekcje biblioteczne; Konkursy, np. Na Projekt Okładki Książki, Konkurs Recytatorski, Fotograficzny; techniczne opracowanie nabytków w ramach Aktywu Bibliotecznego; Noc Biblioteki; akcja „Zabierz książkę na wakacje”; Sesja sleeveface z książką; występ artystyczny pod hasłem „Z książką w roli głównej”; wystawy: nowości, projektów okładek książek, wakacyjnej fotografii z książką; Spotkanie z poezją, projektowanie okładek do przeczytanych książek na lekcjach wiedzy o kulturze; czytanie bajki w przedszkolach. Na zebraniu wychowawcy przekazali Rodzicom specjalnie przygotowaną dla nich broszurę o Wpływie czytania na rozwój dzieci i młodzieży.

Jedno z zadań projektowych polegało na przygotowaniu w ramach lekcji języka polskiego prezentacji multimedialnej na temat „Książka – mój przyjaciel” (klasy II) i spotu reklamującego książki ze szkolnej biblioteki i nie tylko (klasy III). W realizację zadania włączyli się najwięksi miłośnicy czytania. Dzięki tym pracom dowiedzieliśmy się czym są dla uczniów książki i jakie tytuły lubią. Odpowiedzi na te pytania możecie znaleźć tutaj:

Prezentacja IID

Filmik IID

Prezentacja IIA (1)

Prezentacja IIA (2)

Filmik IIIA

Filmik IIIC

Filmik IIID