„Młodzi głosują”

Dnia 10 października bieżącego roku odbyły się wybory parlamentarne w ramach projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi głosują”. Akcja miała na celu szerzenie świadomości obywatelskiej uczniów i nakłanianie do głosowania. Zorganizowała ją grupa uczniów z klas IIA i IIC z rozszerzoną wiedzą o społeczeństwie pod czujnym okiem prof. Joanny Pilipczuk.

Same wybory poprzedzono kampanią profrekwencyjną, która miała dwa etapy: pierwszym było wywieszenie plakatów na drzwiach głównych, tablicy na holu, drzwiach do „maka”.  Na plakatach umieszczono poniższe slogany:

„Myślisz o przyszłości swoich dzieci? GŁOSUJ”

„Ja już zagłosowałem, a ty, na co czekasz?”

„Twój głos może wszystko, GŁOSUJ”

„Bądź świadomym obywatelem, idź i GŁOSUJ”

Drugim etapem było nagłośnienie akcji, poprzez nadanie ogłoszenia w szkolnym radiowęźle w przeddzień i dzień wyborów.

Uczniowie organizujący projekt postarali się oddać rzeczywisty charakter prawdziwych wyborów i w „maku” przygotowali lokal wyborczy. Pojawiła się w nim urna i liczne miejsca do głosowania, a także mąż zaufania. Przygotowali również karty wyborcze z nazwami partii politycznych.

10 października na drugiej i trzeciej przerwie każdy uczeń naszej szkoły mógł oddać głos na partię, którą uważał za odpowiednią. Po zakończonych wyborach wyznaczeni uczniowie klas IIA i IIC rozerwali plomby wyborcze umieszczone na urnie i zabrali się za liczenie głosów, a reszta za sprzątanie. Po przeliczeniu wszystkich głosów podsumowali wszystko – zwycięską partią okazała się Lewica (SLD). Frekwencja wynosiła ok. 53%, zatem była nieco niższa niż krajowa na wyborach, które odbyły się w niedzielę(13.10.2019).

Cały projekt przebiegł pomyślnie. Mamy nadzieję, że poszerzył świadomość tego jak ważne są wybory i ile znaczy „jeden głos”.

Kategorie: Newsy.