UCZCILIŚMY PATRONÓW SZKOŁY

Zgodnie z tradycją naszej Szkoły uczniowie klas pierwszych brali udział w Konkursie Wiedzy o Patronach Szkoły. W ramach przygotowań do Konkursu odbywały się lekcje poświęcone historii „Małej Ojczyzny” w dwudziestoleciu międzywojennym. Ponadto uczniowie samodzielnie studiowali „Vademecum Walki o Wolność i Polskość Ziemi Bytowskiej”. 17. 09. 2019r.odbyła się wycieczka „Szlakiem Patronów Szkoły”. Zwiedziliśmy Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie. Spotkaliśmy się z potomkami Patronów Szkoły: Panią Marią Prondzińską (wnuczką Jana Styp- Rekowskiego) i Panem Andrzejem Borzyszkowskim (wnukiem Bernarda Werry). Na cmentarzu w Płotowie złożyliśmy i zapaliliśmy znicze z tarczą LO na grobach zmarłych Patronów: Bernarda Werry i  Styp- Rekowskich.

  1. 10. 2019r. wszyscy uczniowie klas pierwszych pisali test wiedzy o Patronach Szkoły. Kolejnym zadaniem realizowanym przez pierwszoklasistów było przygotowanie wystawki i prezentacji dotyczącej działalności polskich szkół oraz osób walczących o polskość Ziemi Bytowskiej.

14.10. 2019r. odbył się Finał Konkursu Wiedzy o Patronach Szkoły. Pojawiły się scenki, stroje kaszubskie, autorskie piosenki. W skład Komisji Konkursowej wchodzili: Pani M. Prondzińska i Pan A. Borzyszkowski oraz przedstawiciele klasy IIa i IId. W uroczystości uczestniczyli: Pani Ewa Szpakowska (wnuczka Bernarda Werry), Pani Brygida Pakulnicka (przewodniczka po Muzeum w Płotowie) oraz Pani Teresa Cieplik (prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział Bytów). Ostatecznie zwyciężyła klasa Ib po szkole podstawowej. Była to ciekawa „żywa ” lekcja historii.

25.10. 2019r. udaliśmy się na cmentarz w Bytowie i złożyliśmy i zapaliliśmy znicze z tarczą LO na grobach zmarłych nauczycieli. Ponadto przedstawiciele uczniów złożyli znicze na grobach Patronów Szkoły w Ugoszczy i w Studzienicach.

Kategorie: Newsy.