Katyń

Ocalić od Zapomnienia

W roku siedemdziesiątej rocznicy Zbrodni Katyńskiej realizowano Program Edukacyjny : Katyń… ocalić od zapomnienia”, nad którym patronat honorowy sprawował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński.

Celem projektu było upamiętnienie konkretnych osób zamordowanych w Katyniu. Idea sadzenia Dębów Pamięci mających swój imienny certyfikat i tabliczkę pozwoliła na zachowanie pamięć o tragicznej śmierci ludzi.Starosta Powiatu Bytowskiego Pan Jacek Żmuda-Trzebiatowski, Burmistrz Bytowa Pan Ryszard Sylka, Komendant Policji Powiatowej w Bytowie Pan Podinspektor Andrzej  Borzyszkowski, Pan Adam Żubka, i Dyrektor I LO w Bytowie Pan Antoni Kaszczuk włączyli się do realizacji programu. Wspólnie opracowano scenariusz obchodów siedemdziesięciolecia Zbrodni Katyńskiej w powiecie bytowskim.

Nasza Szkoła została wybrana do upamiętnienia i oddania hołdu Ofiarom Katynia. Wśród nich byli też czterej policjanci zamordowani w Twerze: Jan Kalko, Józef Ryś, Stanisław Schultk i Jan Trzebiatowski. Ich rodziny mieszkają w powiecie bytowskim.

23 kwietnia 2010 roku została odprawiona w kościele Św. Filipa Neri w Bytowie uroczysta Msza Święta w intencji zamordowanych policjantów. Następnie w I LO w Bytowie odbyła się akademia. Punktem kulminacyjnym uroczystości było posadzenie, na skwerze przy szkole, Dębów Pamięci upamiętniających policjantów. Posadzony został także piąty Dąb oddający hołd ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 roku. W uroczystości brały udział rodziny zamordowanych policjantów, przedstawiciele władz, Policji, dyrektorzy szkół, uczniowie i Poczty Sztandarowe.

Zamordowanych Funkcjonariuszy Policji uczczono i uhonorowano również w Komendzie Policji Powiatowej w Bytowie. Po uroczystości odsłonięto tablice upamiętniający Jana Kalkę, Józefa Rysia, Stanisława Schultka i Jana Trzebiatowskiego.