Nasza Szkoła pamięta zarówno o Patronach Szkoły jak i o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej.
W 2010 roku realizowaliśmy Program Edukacyjny: "Katyń- ocalić od zapomnienia". Celem Projektu było upamiętnienie konkretnych osób zamordowanych w Katyniu. W Katyniu, Charkowie i innych miejscach ZSRR zamordowano przeszło 22 tys. jeńców. Wśród nich byli czterej policjanci zamordowani w Twerze (których rodziny mieszkają w powiecie bytowskim): Jan Kalko, Jan Trzebiatowski, Stanisław Schultk i Józef Ryś.
Idea sadzenia Dębów Pamięci mających swój imienny certyfikat i tabliczkę pozwala na zachowanie pamięci o tragicznej śmierci ludzi.
W ramach przygotowań do obchodów Dnia Pamięci Ofiar Katynia uczniowie klas pierwszych przygotowywali prezentację na temat: " Ciemna strona Zbrodni Katyńskiej" oraz wystawkę" Pamięć o Zbrodni Katyńskiej".
Komisja Konkursowa w składzie: Pani Joanna Plipczuk, Maja Kobiella i Hanna Masowa oceniała prace. Zwyciężyła klasa Ic, która ma przywilej zorganizowania Konkursu w przyszłym roku.
15 kwietnia 2023 roku odbyły się obchody Dnia Pamięci Ofiar Katynia. W obchodach uczestniczyli: Starosta Powiatu Bytowskiego Pan Leszek Waszkiewicz, wicestarosta Roman Ramion, były Komendant Policji Powiatowej w Bytowie Andrzej Borzyszkowski, delegacja Policji Powiatowej w Bytowie, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Bytowie Dariusz Glazik, Dziekan Dekanatu Bytowskiego Ksiądz Krzysztof Szary, Przewodnicząca Rady Rodziców Monika Hoppe, Dyrektor Szkoły Krzysztof Myszkowski, klasa IIf z wychowawczynią Anną Radawiec, delegacje klas pierwszych, Joanna Plilipczuk, Alicja Zwolska i Małgorzata Ryś-Kiełtyka.
Dr hab. Robert Kuśnierz, prof. UP w Słupsku wygłosił bardzo ciekawy wykład na temat: "Współczesna polityka historyczna Rosji o Katyniu".
Na zakończenie uroczystości przy Dębach Pamięci ksiądz Krzysztof Szary odmówił modlitwę, a delegacje Policji i uczniów złożyły kwiaty i znicze
Zbrodnia katyńska, tak jak wszystkie inne zbrodnie popełnione w czasie II Wojny Światowej przez reżimy nazistowski i komunistyczny jest przestrogą i nie może się powtórzyć.
W dn.17.10.2024 r .uczniowie klas pierwszych...
Jak bardzo niewinny żart może wpłynąć na losy jednostki? Czy jakiekolwiek słowa obrony w starciu z całym systemem mają sens? Gdzie stawia się granicę pomiędzy życiem społecznym a prywatnym? To właśnie te pytania targają Ludwikiem Jahnem, głównym bohaterem powieści Milana Kundery pod tytułem “Żart”.
Z okazji 83. Rocznicy wybuchu II Wojny Światowej odbył się szkolny konkurs plastyczny.
Zespół Szkół Ogólnokształcących
ul. Gdańska 57, 77-100 Bytów