Historia Biblioteki

Pierwsze zapisy w księdze inwentarzowej pochodzą z 1961 r., chociaż księgozbiór gromadzono od 1957 roku.

Biblioteka ZSO w Bytowie od 1960 do 1993 roku mieściła się w gmachu szkoły (obecnie sale lekcyjne nr 5 i 6). W 1994 roku ze względów lokalowych została przeniesiona do budynku Internatu, gdzie mieści się do dnia dzisiejszego. Przez wszystkie te lata systematycznie rozbudowywano zbiory biblioteczne. Na potrzeby uczniów i nauczycieli kupowano, bądź pozyskiwano inną drogą lektury, książki popularnonaukowe z różnych dziedzin wiedzy, albumy, literaturę pedagogiczną i beletrystykę. Ponadto gromadzono również zbiory specjalne: płyty DVD, CD, mapy.

Biblioteka zawsze była miejscem, w którym kultywowano wiedzę o regionie. W związku z tym wydzielono w zbiorach dział Regionalia, którego rozbudowa trwa do dnia dzisiejszego. Ponadto organizowano spotkania z działaczami Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i bytowskimi literatami oraz ludźmi kultury. Naszymi gośćmi byli, m.in. Barbara Kosmowska, Maria Prondzińska, Wacława Greinke, Krzysztof Wiczkowski, Wanda Majewicz-Kulon, Genowefa Gańska, Andrzej Szczepanik, Wacław Pomorski, Aldona Peplińska a także Michał Ogórek, Grzegorz Leszczyński, Rafał Mohr oraz Paulina Hendel. Często tworzono również wystawki i gazetki ścienne promujące historię i teraźniejszość naszej małej ojczyzny.

W bibliotece przygotowywano również świąteczne przedstawienia teatralne dla dzieci z Bytowskiego Domu Dziecka, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, organizowano Międzyszkolny Konkurs na Projekt Okładki Książki czy Przeglądy Artystyczne. Młodzież naszego liceum zawsze chętnie włączała się w akcje charytatywne i kulturalne organizowane przez bibliotekę.
20.03.2003 r. rozpoczęto komputeryzację księgozbioru.

Kalendarium komputeryzacji zbiorów:

Od marca 2018 biblioteka szkolna stała się również biblioteką wirtualną MOL NET+. Dzięki nowemu programowi można przeglądać zasoby biblioteczne, korzystając z katalogu OPAC /Online Public Access Catalog/. Katalog biblioteki dostępny jest dla naszych czytelników o każdej porze i z każdego komputera posiadającego dostęp do Internetu, także z urządzeń mobilnych.

Proces komputerowego opracowania zbiorów wymagał dużej cierpliwości i czasu, ale zakończył się sukcesem. We wrześniu 2011 r. tradycyjne papierowe karty czytelnicze zamieniono na elektroniczne. Karty książki zostały zastąpione kodami kreskowymi.

BIP
LIBRUS
© Liceum Ogólnokształcące w Bytowie 2021 -2024   |   Polityka prywatności

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda