Z życia szkoły

Z życia szkoły

IV Kaszubska Nagroda Literacka. Ida Czaja

28 października 2021

27 października br. w Centrum Św. Jana w Gdańsku po raz czwarty Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk wręczył Pomorską Nagrodę Literacką Wiatr od Morza za rok 2020. Nagrodę w kategorii Literacka Książka Roku otrzymał Antoni Pawlak za tomik poezji „Ale bez rozgrzeszenia”. Zwycięską książką w kategorii Pomorska Książka Roku okazała się biografia Mikołaja Trzaski „Wrzeszcz! Mikołaj Trzaska – autobiografia”, której autorami oprócz bohatera są jego rozmówcy Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński. Pomorską Nagrodę Literacką Wiatr od morza za całokształt pracy literackiej otrzymał w tym roku Paweł Huelle.

Podczas uroczystej gali wręczono również Kaszubską Nagrodę Literacką, której operatorem jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Kapituła powołana przez dyrektora tej instytucji w składzie: Bogumiła Cirocka (przewodnicząca), o. prof. Adam Sikora oraz dr Łukasz Zołtkowski dokonała analizy nadesłanych zgłoszeń i postanowiła przyznać w/w nagrodę Idzie Czaji za dotychczasową twórczość poetycką. Laureatka w swojej poezji porusza uniwersalne problemy życia codziennego. Odwołuje się do swoich wspomnień, Biblii, miologii, legend czy starych wierzeń. Nawiązuje do kultury i historii Kaszub, także tej najdawniejszej. Jej wiersze charakteryzuje emocjonalny język bogaty w metafory. Z łatwością wykorzystuje potencjał języka kaszubskiego, potrafiąc w oszczędnej formie przekazać najgłębsze treści oraz wzbudzić u czytelnika bogactwo skojarzeń.

Dotychczasowymi laureatami KNL są: Stanisław Janke, Krystyna Lewna oraz o. prof. Adam Ryszard Sikora.

Wycieczka integracyjna uczniów uczących ...Poprzedni
Warto poznawać Polskę – wyjazd do ...Następny

zobacz również

BIP
LIBRUS
© Liceum Ogólnokształcące w Bytowie 2021 -2024   |   Polityka prywatności

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda