Z życia szkoły

Z życia szkoły

Warto poznawać Polskę – wyjazd do Gdyni w ramach projektu MEN "Poznaj Polskę"

28 października 2021

W ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” dnia 20 października 2021 roku klasa Ia, wraz z wychowawczynią – panią Małgorzatą Ryś-Kiełtyką i panią bibliotekarką – Alicją Zwolską, wzięła udział w jednodniowej wycieczce do Gdyni. Wyjazd pozwolił na poznanie oferty edukacyjnej dwóch gdyńskich muzeów oraz integrację zespołu klasowego.

Pierwszą atrakcją dnia było Muzeum Emigracji w Gdyni. Podzieleni na dwie grupy uczniowie poznali przekrój emigracyjnych ruchów Polaków, poczynając od średniowiecza, przez wiek XIX do czasów współczesnych. Wystawy przybliżyły nie tylko wielkich Polaków, którzy o doświadczeniach emigracji opowiadali między innymi w narodowych arcydziełach, ale także historie tysięcy prostych, zwyczajnych ludzi, którzy z różnych powodów opuszczali Ojczyznę i decydowali się na rozpoczęcie nowego życia poza granicami kraju. Doświadczyli oni trudów podróży, lęku związanego z wyprawą w nieznane i wysiłku związanego z adaptacją do nowych warunków. Nie zawsze była to podróż do Ziemi Obiecanej… Atrakcyjna forma przedstawienia historii emigrantów budziła zainteresowanie i emocjonalne poruszenie.

W Muzeum Miasta Gdyni uczniowie poznali fascynującą historię miasta, które w bardzo krótkim czasie z niewielkiej kaszubskiej wioski zmieniło się o potężne portowe miasto gwarantujące Rzeczpospolitej swobodny dostęp do morza. Historii miasta towarzyszyła opowieść o kulturze mieszkańców Gdyni i wywodzących się z niej artystów. Zwiedzających zachwyciła zwłaszcza wystawa wyrobów szklanych Jana Drosta i Eryki Trzewik-Drost. Wielobarwne wyroby ceramiczne o niezwykłych kształtach przykuwały wzrok i dostarczały niesamowitych wrażeń estetycznych.

Poznawanie Polski połączono z integracją w trakcie zakupów i posiłku w galerii handlowej Riviera. Obiad zjedzony w MacDonaldzie smakował wszystkim i dał siły do trzygodzinnego „buszowania” po sklepach.

Serdecznie dziękujemy Ministerstwu za przygotowanie i dotację projektu! Przede wszystkim dziękujemy pani Profesor Ryś-Kiełtyce za znalezienie tej oferty, zorganizowanie wyjazdu i miłe wspomnienia ze wspólnego wyjazdu.

Warto poznawać Polskę!

IV Kaszubska Nagroda Literacka. Ida ...Poprzedni
Spotkanie z Katarzyną TkaczykNastępny

zobacz również

BIP
LIBRUS
© Liceum Ogólnokształcące w Bytowie 2021 -2024   |   Polityka prywatności

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda