Z życia szkoły

Z życia szkoły

Szkolny Klub Recenzenta

Autor: Osamu Dazai

Tytuł: The setting Sun (Zmierzch)

Wiele rzeczy kształtuje człowieka: relacje międzyludzkie, miejsce zamieszkania, choroby lub wydarzenia. Nasza dusza zmienia się każdego dnia. Szukamy jakiegoś celu, który będzie dla nas ważny i istotny.

II wojna światowa była zdecydowanie jednym z największych horrorów ludzkości. Zginęło wiele osób, a ci którzy pozostali ucierpieli nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Wielu pisarzy zaczyna tworzyć utwory z wojną w tle. Jednym z twórców tego okresu był japoński pisarz Osamu Dazai (1909-1948). "The setting sun" z 1947 roku jest książką, która rozsławiła Dazai w świecie literatury. Jest to jego druga słynna powieść, zaraz po “The Disqualified”.

Dla lepszego kontekstu warto wspomnieć, że po II wojnie światowej w Japonii przestano uznawać jakiekolwiek tytuły szlacheckie. Wszyscy ludzie mieli być równi niezależnie od rasy, płci etc. Tytuły honorowe, odznaczenia i innego tego typu wyróżnienia nie przynosiły żadnych korzyści. Takim oto sposobem przestała istnieć arystokracja.

Osamu Dazai należał do rodziny szlacheckiej, która straciła swoją ziemię i była zmuszona do przeprowadzki do innego miasta. Właśnie w tym okresie czytał klasykę rosyjskiej literatury - "Wiśniowy sad" Antoniego Czechowa. Zafascynowany tą lekturą postanowił napisać jej japońską wersję. Powieść opowiada o rodzinie arystokratów, a ściślej mówiąc o 29-letniej Kazuko, jej bracie Noaji i ich matce. Akcja powieści dzieje się po II wojnie światowej w Japonii. Dazai przedstawia upadek rodziny arystokratycznej w kraju kwitnącej wiśni i wpływ wojny na główną postać, osoby jej bliskie i całe społeczeństwo japońskie. Podejmuje również temat relacji w rodzinie i problemów z tym związanych. Postacie są naprawdę ciekawie przedstawione. Szczególnie zapamiętałam początek książki, gdy Naoji mówi siostrze, że są tacy ludzie, którzy nawet bez tytułów są arystokratami, a my nawet jeśli z tytułem to jesteśmy co najwyżej pariasami. Arystokratą nie stajesz się przez urodzenie, tylko czyny i sposób zachowania.

Moim zdaniem „The setting Sun” jest wspaniałą książką obrazującą przemiany w społeczeństwie japońskim. Dzięki niej poznajemy powojenne zmiany kulturowe, moralne i zafascynowanie Japończyków życiem w Europie. Dzieła Osamu Dazai, mimo upływu lat, cieszą się w Japonii niegasnącą popularnością.

Agata Sylka, kl. Ia

Szkolny Klub Recenzenta - Franz Kafka ...Poprzedni
Wyniki I etapu Ogólnopolskiej Olimpiady ...Następny

zobacz również

BIP
LIBRUS
© Liceum Ogólnokształcące w Bytowie 2021 -2024   |   Polityka prywatności

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda